26.12.2024
Natokinaza, enzim iz fermentisane soje, pokazuje potencijal u ublažavanju hroničnog sinusitisa, smanjenju nazalnih polipa i olakšavanju disanja.
Natokinaza pruža nadu za smanjenje upale disajnih puteva, astme i nazalnih polipa. Naime, jedna od ključnih karakteristika zdravih disajnih puteva je elastičnost i fluidnost respiratornih sekreta.
Gust i lepljiv sekret može izazvati zapaljenje, začepljenje disajnih puteva, formiranje polipa i otežano disanje. Studija ukazuje da nattokinaza može poboljšati sekrete, smanjiti zapaljenje i formiranje polipa, te olakšati disanje.
Slične efekte imaju enzimi poput bromelaina i serrapeptidaze. Nattokinaza takođe obećava kod stanja poput hronične opstruktivne plućne bolesti (COPD), bronhitisa i sinusitisa.
Prednosti natokinaze u slučaju sinusitisa
Hronična upala nosa i sinusa, poznata kao hronični rinosinuzitis (CRS), jedna je od najčešćih hroničnih bolesti kod odraslih. Karakteriše je dugotrajna upala sluznice nosa i sinusa. Nova studija ukazuje na to da nattokinaza, enzim iz tradicionalne japanske fermentisane hrane Nattō, može značajno poboljšati ovo stanje. Ključni napredak leži u činjenici da CRS obično ne reaguje na konvencionalne lekove, ali bi mogao reagovati na nattokinazu.
Natokinaza se proizvodi dodavanjem bakterije Bacillus natto na kuvana sojina zrna. Bakterija oslobađa enzim kako bi svarila soju. Najpoznatija primena nattokinaze je njeno snažno fibrinolitičko dejstvo, što znači da razlaže fibrinogen, komponentu krvnih ugrušaka i aterosklerotskih naslaga. Povišeni nivoi fibrinogena predstavljaju značajan faktor rizika za kardiovaskularne bolesti, čak snažniji od holesterola.
Istraživači su odlučili da prouče natokinazu u kontekstu CRS jer prekomerno nakupljanje fibrina u sluznici nosa igra ključnu ulogu u formiranju nazalnih polipa, čestih u ovom stanju.
Kratak pregled natokinaze u kardiovaskularnom zdravlju
Natokinazu je prvi identifikovao dr Hiroyuki Sumi 1980. godine dok je proučavao lekove za razbijanje krvnih ugrušaka na Univerzitetu u Čikagu. Iz radoznalosti, dodao je Nattō u Petrijevu šolju s krvnim ugruškom. Na njegovo iznenađenje, ugrušak je potpuno razbijen za 18 sati, mnogo brže nego sa lekovima koje je proučavao. Kasnije je izoluovao natokinazu i intenzivno proučavao njen značaj.
Kliničke studije pokazuju da nattokinaza:
- Razgrađuje višak fibrina u krvnim sudovima, poboljšava cirkulaciju, razbija ugruške i smanjuje rizik od ozbiljnih zgrušavanja krvi.
- Snižava nivo LDL (lošeg) holesterola i povećava nivo HDL (dobrog) holesterola.
- Smanjuje viskoznost krvi, poboljšava protok i snižava krvni pritisak.
U dvostruko slepoj studiji, pacijenti s umereno visokim krvnim pritiskom (130–159/100–120 mmHg) uzimali su nattokinazu (2000 FU po kapsuli dnevno) ili placebo. Posle osam nedelja, grupa koja je uzimala natokinazu imala je značajno smanjenje sistolnog (5,5 mmHg) i dijastolnog pritiska (2,84 mmHg). Preporučena doza natokinaze je 100 mg (2000 FU) jednom ili dva puta dnevno.
NATTOKINASE AND KEFIR
Natto je tradicionalna japanska hrana koja se koristi u ishrani više od 1000 godina. Enzim natokinaza se stvara dodavanjem bakterije Bacillus natto u kuvanu soju. Laboratorijske studije sugeriraju da može razgraditi fibrin u krvi koji stvara ugruške. Kefir omogućava bolju apsorpciju natokinaze.
Kako natokinaza deluje u slučaju hroničnog sinusitisa?
Natokinaza nije korisna samo za kardiovaskularni sistem, već i za stanja gde je prisutno prekomerno formiranje fibrina. Istraživači sa Univerziteta Fukai u Japanu istraživali su njen potencijal za CRS, formiranje nazalnih polipa i astmu.
U studiji, uzorci nazalnih polipa inkubirani su sa fiziološkim rastvorom ili rastvorom natokinaze na 37 °C tokom 24 sata. Takođe su proučavali efekat natokinaze na viskozitet nosnog sekreta i iskašljaja kod pacijenata s CRS i astmom.
Rezultati su pokazali da natokinaza efikasno smanjuje tkivo nazalnih polipa razgrađujući fibrin. Takođe je značajno smanjila viskozitet nosnog sekreta i iskašljaja. Zaključak autora je da natokinaza može biti efektivna terapija za pacijente s CRS i astmom razgrađivanjem fibrina.
Napomena: Natokinazu treba koristiti s oprezom ako uzimate antikoagulanse ili antiplateletne lekove (uključujući aspirin), jer može povećati sklonost ka krvarenju.
Foto: KPS / gettyimages.com