22.11.2024
Suve oči su problem sa kojim se suočava sve više ljudi, uglavnom zbog starenja i savremenog načina života
Bolest suvog oka je vrlo česta hronična bolest, kod koje suze prebrzo isparavaju sa površine oka ili se ne stvaraju dovoljno efikasno. Oči su zato izloženije faktorima okoline jer ih suze vlaže, štite i omogućuju jasan vid.
Problem suvog oka češće se javlja kod starijih ljudi, posebno kod žena, kao i kod onih koji imaju bolesti vezivnog tkiva, Sjögrenov sindrom, leče se estrogenima ili lekovima za snižavanje krvnog pritiska, diureticima, hormonskim kontraceptivima, antidepresivima i tako dalje. Problem suvog oka može se javiti i kod ishrane koja ne sadrži dovoljno omega-3 masnih kiselina, usled nedostatka vitamina A, kao i nakon operacije na oku.
Simptomi suvog oka veoma su različiti. Možete osetiti grebanje ili bockanje u očima ili imate osećaj kao da vam je pesak ili nešto drugo upalo u oko. U isto vreme, oči vas peku, crvene su i natečene, a često se ujutru budite i sa zalepljenim kapcima. Zbog svih ovih simptoma, oči su umorne i najradije biste ih samo zatvorili. Možda čak osećate jak pritisak ili bol u oku. To je zbog stresa koji doživljavaju žlezde kapka i vežnjače.
Čak i prekomerno suzenje može biti simptom suvog oka. To se dešava kada suzna tečnost nije dovoljna i slabo je raspoređena po oku. Rožnjača postaje previše suva, što uzrokuje još veće stvaranje tečnosti u suznim žlezdama, koja, međutim, po sastavu nije prikladna i ne zadržava se na površini oka. Preosetljivost na svetlost takođe je važan znak. Pojavljuje se kada je rožnjača već oštećena. Takvo stanje takođe može prouzrokovati opšte slabljenje vida.
Kada radite sa računarom trepćete samo četiri do pet puta u minuti, zato su rožnjača i vežnjača neravnomerno navlažene. Ako tome dodamo još i naprezanje očiju, blještanje i refleksiju od ekrana računara, često i suv vazduh u kancelarijama, takav je posao vrlo naporan za oči.
Polen, ozon u vazduhu, UV zraci i suv vazduh često dodatno naglašavaju peckanje i neprijatan osećaj u očima. Mnogi ljudi tokom zime imaju problem suvih očiju.
Suve oči najčešće pogađaju žene. Razlog su uglavnom hormonalne promene. Ženski hormoni su, zajedno sa drugim faktorima, odgovorni za kvalitet suznog filma.
Ako su vam oči suve kada koristite kontaktna sočiva, onda vam trenutna sočiva verovatno ne odgovaraju.
Suve oči, takođe, mogu biti rezultat dijabetesa, bolesti štitne žlezde ili reumatskih bolesti. Na proizvodnju i kvalitet suznog filma utiču i zapaljenske bolesti krvnih sudova ili kožne bolesti, kao što su akne ili neurodermatitis. Na suzni film takođe utiče i upotreba određenih lekova.
Ako ste osetljivi na uticaje iz okruženja, zaštitite oči od sunčeve svetlosti kvalitetnim sunčanim naočarama koje upijaju UV zrake i imaju dodatnu bočnu zaštitu. Ako osetite simptome suvog oka mogu vam omoći kapi za oči, tzv. veštačke suze. Pomoću ovih kapi možete ispirati i nečistoće, strana tela ili polen sa površine očiju.
Da biste izbegli probleme sa očima dok radite na računaru, redovno trepćite dok radite ispred ekrana, jer će to prirodno navlažiti vaše oči (sledite pravilo 20-20: zatvorite oči dvadeset sekundi na svakih dvadeset minuta) i pogledajte u daljinu nekoliko puta.