20.12.2024
Ove biljne mešavine pomoći će vam da što lakše prođete kroz ove periode
Donosimo vam isprobane recepte za plodnost, trudnoći i posle porođaja koji pomažđu ženi da što lakše prođe kroz ovaj period
Biljni čajevi za plodnost, trudnoću i posle porođaja
Bilje je vekovima pomagalo ljudima na njihovom putu da prošire porodicu, da dobiju potomstvo i da žena sačuva zdravlje. Zato vam donosimo proverene recepte. Inače, sastojci su uglavnom suve biljke, ukoliko u receptu nije drugačioje naznačeno.
Kako se prave biljni čajevi za plodnost, trudnoću i posle porođaja
Čaj koji pospešuje plodnost
Ova čaj se pije u cilju postizanja što lakšeg začeća. Jetra je zadužena za hemijsku preradu u organizmu. Ne samo da metaboliše hormone, već uklanja i toksine iz tela. Zdrava, jaka jetra i redovno pražnjenje creva su ključni za hormonsku ravnotežu. Sve to, naravno, poboljšava plodnost. Na sreću, bilje može da pomogne jetri da bolje funkcioniše. Ova čajna mešavina se koristi da bi se pospešila plodnost, kako bi lakše došlo do začeća.
Sastojci:
- 1 deo korena maslačka (Taraxacum officinale)
- 1 deo korena čička (Arctium lappa)
- ½ dela lista koprive (Urtica dioica)
- ½ dela čipsa od kore cimeta (Cinnamomum spp.)
- ½ dela rizoma đumbira (Zingiber officinale)
Priprema: Pomešajte sve biljke i čuvajte ih u hermetički zatvorenoj posudi na hladnom i tamnom mestu. Napomena: što se tiče „dela“ bilje, to može da bude 1 kašičica ili 1 supena kašika za jednu ili dve porcije, ili 1 šolja za veću količinu tako da uvek imate pri ruci mešavinu čaja).
Za čaj pomešajte dve kašike mešavine čaja i četiri šolje. Sipajte bilje u vodu, stavite da se kuva i kada proključa smanjite vatru i ostavite poklopljeno da se kuva 20 minuta. Trebalo bi da dobijete dve šolje čaja. Alternativna metoda – prelijte dve šolje ključale vode preko čaja, poklopite i ostavite da odstoji sat vremena. Procedite i pijte čaj ujutru i tokom dana ako želite.
Čaj protiv mučnine i povraćanja tokom trudnoće
Mučnina u prvom tromesečju je jedna od najčešćih tegoba mnogim trudnicama. Rizom đumbira je dobro proučavan od strane nauke i dokazano je da ublažava mučninu i povraćanja u trudnoći. Može poboljšati usporeno varenje i nežno zagrejati digestivni trakt. Što se tiče količine, ne bi trebalo da prelazite 2 g sušene biljke dnevno.
Limun je voće koje ima važnu ulogu u ovom čaju jer može da smanji mučninu. Kombinacija limuna i đumbira ublažiće mučninu i povraćanje tokom trudnoće.
Sastojci:
- ½ kašičice (0,9 grama) sušenog đumbira (Zingiber officinale) ili 1 kašičica svežeg rizoma đumbira, iseckanog ili narendanog
- Sok od ½ limuna (Citrus x limon)
Priprema: Pomešajte jednu kašičicu svežeg đumbira (ili ½ kašičice sušenog đumbira) s dve šolje vode. Stavite na ringlu i kada proključa, smanjite vatru i ostavite da kuva 20 minuta. Pazite da voda previše ne ispari jer treba da vas odstane jedna šolja čaja. Alternativno – đumbir prelijte jednom šoljom ključale vode, poklopite i ostavite da odstoji 20 minuta. Procedite, ostavite čaj da se ohladi na sobnu temperaturu i dodajte sok od ½ limuna. Dve šolje su maksimalna dnevna količina.
Čaj tokom postporođajnog perioda
Tokom postporođajnog perioda, telo prolazi kroz mnoge hornomalne, fizičke i emocionaln promene. Ova čajna mešavina dobo će doći mami jer snaži nerve, povećava otpornost na stres, daje joj energiju i podiže raspoloženje. Napomena: Ovaj čaj nemojte da korsite ako dojite.
Sastojci:
- 2 dela listova i cvetova lipe (Tilia spp.)
- 1 deo cveta kamilice (Matricaria chamomilla)
- 1 deo lista matičnjaka (Melissa officinalis)
- ¼ deo cvetnog pupoljka lavande (Lavandula spp)
Priprema: Pomešajte sve biljke i čuvajte ih u hermetički zatvorenoj posudi na hladnom i tamnom mestu. Za čaj, jednu kašiku mešavine prelijte šoljom ključale vode, ostavite poklopljeno pola sata. Procedite, ostavite da se prohladi i uživajte u čaju. Uživajte u aromi čaja, neka va sopusti.
Foto: derketta / gettyimages.com