28.10.2024
Luk koji se obično koristi u kulinarskim jelima širom sveta, nudi više od samo ukusa i arome – takođe poseduje jedinstvena svojstva koja mogu pomoći u ublažavanju efekata toplote.
Većina nas voli da jede sirovi luk u obrocima. Hrskavost, jedinstven ukus i raznovrsnost luka kao ključnog sastojka sirovih salata čine ga ukusnim dodatkom mnogim jelima. Luk, pored toga što se korsiti u kuhinjama širom sveta je i lekovit. Ali, sada bi mogao da posluži za ublažavanje efekata toplote i visokih dnevnih temperatura.
Luk je lek za mnoge tegobe
Da li znate da u Indiji jedu sirovi luk tokom letnje sezone kako bi zaštitili telo od efekata visoke temperature i ostanu hidrirani. Možda bi trebalo slediti ove primere s obzirom na to da smo već osetili vidosoke temperature, a leto još nije ni počelo. Ovo su neka od zaštitinih svojstava luka:
Luk za hidraciju i balans elektrolita
Tokom visokih temeperatura održavanje hidratacije je ključno za sprečavanje dehidracije i održavanje ravnoteže elektrolita. Luk sadrži visok sadržaj vode, što doprinosi hidrataciji kada se konzumira.
Pored toga, obezbeđuju esencijalne elektrolite kao što je kalijum, koji pomaže u regulisanju ravnoteže tečnosti u telu. Uključivanje luka u ishranu može podržati hidrataciju i sprečiti neravnotežu elektrolita uzrokovanu prekomernim znojenjem na vrućini.
Efekat hlađenja
Luk ima prirodna svojstva koja omogućuju efekat hlađenja. To znači da može pomoći u snižavanju telesne temperature što donosi olakšanje tokom toplih dana.
Kada se konzumira sirov ili lagano kuvan, luk oslobađa jedinjenja poput kvercetina i jedinjenja sumpora, koja imaju efekat hlađenja na telo. Ova jedinjenja stimulišu znojenje, promovišući gubitak toplote isparavanjem i pomažu u prirodnim mehanizmima hlađenja tela.
Dodavanjem luka u salate, sendviče ili hladne supe može poboljšati njihova svojstva hlađenja i pomoći vam da pobedite letnju vrućinu.
Antioksidativna zaštita
Dnevna vrućina može povećati oksidativni stres u telu, što dovodi do oštećenja ćelija i upale. Luk je bogat antioksidansima, uključujući flavonoide, fenolna jedinjenja i vitamin C, koji pomažu u neutralizaciji slobodnih radikala i smanjenju oksidativnog stresa.
Redovno konzumiranje luka može obezbediti antioksidativnu zaštitu od štetnih efekata UV zračenja i toksina iz životne sredine povezanih sa letnjom toplotom.
Antiinflamatorne prednosti
Upala je uobičajena reakcija na stres izazvan toplotom i izlaganje suncu tokom letnjih meseci. Luk sadrži antiinflamatorna jedinjenja kao što su kvercetin i jedinjenja sumpora. Pokazalo se da smanjuju upalu i ublažavaju simptome stanja povezanih sa toplotom kao što su opekotine od sunca i toplotni osip. Uključivanje luka u ishranu može pomoći u ublažavanju upale i promovisanju zdravlja kože tokom letnje sezone.
Olakšava varenje
Nelagodnost u varenju i sporost su uobičajeni problemi tokom vrućeg vremena, jer visoke temperature mogu uticati na varenje i apetit. Luk sadrži dijetalna vlakna, prebiotike i digestivne enzime koji podržavaju zdravlje gastrointestinalnog trakta i promovišu redovnost.
Hrana bogata vlaknima poput luka može pomoći u varenju, sprečiti zatvor i podržati opšte zdravlje creva, obezbeđujući optimalnu apsorpciju hranljivih materija i efikasnost varenja tokom toplih dana.
CherriesJD / gettyimages.com