28.10.2024
Ukoliko vam se javi osećaj težine u stomak nakon obroka, isprobajte ovaj sirupa za bolje varenje. Ovaj eliskir može da donese olakšanje.
Otežano varenje i osećaj težine u stomaku nakon svakog obroka mogu biti simptomi nekog oboljenja. Međutim, može da bude i signal da unosite previše hrane, da koristite neodgovarajuće namirnice, ili pak da vam organi za varenje rade oslabljeno usled nedovoljne fizičke aktivnosti.
Sirup za bolje varenje
Otežano varenje, ili dispepsija, može biti uzrokovano raznim faktorima. Evo nekoliko najčešćih razloga:
Ishrana: Konzumacija teške, masne, začinjene hrane ili prejedanje može dovesti do otežanog varenja. Određeni napici, poput gaziranih pića, alkohola i kafe, takođe mogu izazvati probleme.
Stres: Stres i anksioznost mogu negativno uticati na varenje, jer mogu uzrokovati povećanu proizvodnju želudačne kiseline i usporiti rad creva.
Lekovi: Određeni lekovi, poput nesteroidnih antiinflamatornih lekova (NSAIL), antibiotika, ili gvožđa, mogu iritirati želudac i izazvati dispepsiju.
Gastrointestinalni poremećaji: Stanja kao što su gastroezofagealna refluksna bolest (GERB), gastritis, čir na želucu, iritabilni kolon, ili pankreatitis mogu izazvati otežano varenje.
Nedostatak probavnih enzima: Neki ljudi imaju manjak enzima potrebnih za razgradnju hrane, što može dovesti do problema sa varenjem, kao što je intolerancija na laktozu.
Infekcije: Bakterije poput Helicobacter pylori, koja može izazvati čireve, često uzrokuju probleme sa varenjem.
Hormonske promene: Trudnoća, menopauza ili problemi sa štitnom žlezdom mogu uticati na probavu.
Žučni kamenci: Prisustvo kamenaca u žučnoj kesi može blokirati protok žuči, što otežava varenje masnoća i može izazvati bolove i osećaj nelagodnosti.
Ako otežano varenje traje duže vreme ili je praćeno ozbiljnim simptomima kao što su gubitak težine, povraćanje, ili krv u stolici, preporučljivo je posetiti lekara radi daljih ispitivanja i tretmana.
Kako se pravi sirup za bolje varenje?
Za ovaj sirup potrebno vam je nekoliko namirnica. Crveni grejpfrut sadrži obilje aktivnih materija i vlakana što podstiču rad želuca, dok drugi sastojci sirupa deluju kao digestivi. Treba imati na umu da alkohol i sok od grejpfruta mogu reagovati s pojedinim lekovima za snižavanje holesterola, krvnog pritiska, kao i s antidepresivima i lekovima za anksioznost.
Priprema: Polovinu crvenog grejpfruta iseckajte zajedno s korom (prethodno ga dobro operite, ostavite da odstoji dva sata u rastvoru vode i sode bikarbone i isperite pod mlazom mlake vode), zatim to stavite u teglu.
Dodajte kašiku sušenih listova artičoke, 20 g sušenih bobica gloga, 7 g suvih cvetova hibiskusa, dve kašike sušenog korijandera, 4 zvezdasta anisa, po kašiku sušenog semena komorača i tucanog crnog bibera i dve kašike domaćeg meda.
Sve prelijte sa 7 dl šljivovice. Teglu dobro zatvorite i promućkajte njen sadržaj, a zatim je odložite na hladno i tamno mesto. Povremeno promućkajte, a nakon četiri nedelje počnite uzimati po kašiku pre obroka.
5second / gettyimages.com