26.11.2024
Psorijaza je hronična autoimuna bolest koja se manifestuje stvaranjem ljuspica, papula, crvenila i drugih simptoma na koži. Ovi simptomi, poput svraba, iritacije i bola, najčešće se javljaju na temenu, kolenima ili laktovima.
Lečenje psorijaze tradicionalnom kineskom medicinom
Dok konvencionalni tretmani psorijaze uključuju upotrebu kortikosteroida, vitamina D, retinoida i drugih lekova, tradicionalna kineska medicina sve više postaje popularna kao dodatna terapija. U ovom članku ćemo istražiti najčešće kineske biljke koje se koriste u tretmanu psorijaze i koliko su one zaista efikasne.
Kineske biljke koje se koriste u tretmanu psorijaze
Iako postoji mnogo biljaka koje tradicionalna kineska medicina preporučuje za psorijazu, važno je napomenuti da one ne leče samu bolest, već pomažu u ublažavanju simptoma. Ove biljke mogu imati antiinflamatorna i antioksidativna svojstva koja mogu smanjiti upalu i iritaciju kože.
1. Bai hua she she cao (Herba hedyotis)
Poznata i kao Oldenlandia herbacea, ova biljka se koristi u tradicionalnoj kineskoj medicini zbog svog antioksidativnog i antiinflamatornog delovanja. Istraživanja su pokazala da ekstrakti iz ove biljke mogu pomoći u smanjenju simptoma psorijaze, ali su potrebni dodatni klinički dokazi kako bi se potvrdila njena efikasnost kod ljudi. Ipak, treba biti oprezan sa doziranjem, jer prekomerno korišćenje može oštetiti jetru i bubrege.
2. Jin qian cao (Lysimachia christinae)
Ova biljka, poznata i kao „biljka zlatnog novčića“, sadrži flavonoide, fenole i organske kiseline koje mogu imati antiinflamatorno delovanje. Postoji verovanje da pomaže kod psorijaze, ali dokazi o njenoj sigurnosti i efikasnosti su uglavnom anegdotski. Kao i kod drugih biljaka, treba je koristiti pod nadzorom lekara kako bi se izbegle neželjene posledice, kao što je oštećenje jetre.
3. Qing dai (Indigo naturalis)
Qing dai je biljni preparat dobijen od osušenih listova i stabljika biljaka Baphicacanthus cusia i Isatis indigotica. Ova biljka se koristi zbog svojih antiinflamatornih svojstava i sposobnosti da smanji proliferaciju ćelija, što je ključno kod psorijaze. Istraživanja su pokazala da je topikalna upotreba ove biljke pomogla u smanjenju ljuspica, svraba i crvenila kod pacijenata sa psorijazom. Međutim, njena plava boja može ostaviti trajne fleke na odeći, a ponekad izaziva blagu iritaciju kože.
4. Sheng di huang (Radix rehmanniae)
Ova biljka se u tradicionalnoj kineskoj medicini koristi za stimulisanje cirkulacije, smanjenje upale i bola, posebno kod kožnih problema. Istraživanja na životinjama pokazala su da ekstrakti ove biljke mogu povećati proizvodnju glutationa u koži kada se koriste sa UV svetlosnom terapijom. Međutim, potrebna su dodatna istraživanja kako bi se utvrdila njena stvarna efikasnost kod ljudi sa psorijazom.
Da li tradicionalna kineska medicina zaista pomaže kod psorijaze?
Efikasnost biljaka iz tradicionalne kineske medicine u lečenju psorijaze zavisi od individualnih slučajeva. Kod nekih pacijenata, ove biljke mogu dovesti do poboljšanja simptoma, dok kod drugih ne daju značajne rezultate. Zbog toga se preporučuje njihova upotreba isključivo kao dodatak standardnim medicinskim tretmanima i uz nadzor lekara. Takođe, pre primene bilo koje biljke, preporučuje se test senzitivnosti na manjem delu kože kako bi se izbegle neželjene reakcije.
Važno je pratiti uputstva proizvođača i izbegavati prekomernu upotrebu ovih biljaka, jer mogu izazvati ozbiljne nuspojave, uključujući oštećenje jetre i bubrega. Na kraju, konsultacija sa dermatologom je ključna za pronalaženje najboljeg pristupa u lečenju psorijaze.
wisely/gettyimages