Zašto je tako poseban Manuka med?
Manuka med koji se proizvodi u Australiji i Novom Zelandu gde pčele koje oprašuju autohtoni grm leptospermum scoparium (poznat i kao drvo čaja). Manuka med ima antiinflamatorno dejstvo koje može pomoći u ublažavanju bolova i upale.
Vodonik peroksid daje većini meda svoj antibiotski kvalitet. Ali neke vrste, uključujući manuka med, takođe imaju jedinstvene antibakterijske kvalitete. Jedna od glavnih antibakterijskih komponenti Mmanuka meda je jedinjenje koje se zove metilglioksal (MGO). Što je veća koncentracija MGO, to je jači antibakterijski efekat.
UMF™ sistem osiguranja kvaliteta
UMF™(jedinstveni manuka faktor) predstavlja skraćenicu za najopsežniji, nezavisno sertifikovan i međunarodno priznat sistem osiguranja kvaliteta za novozelandski mānuka med. Osmišljen je za proveru jačine, autentičnosti, čistoće, roka trajanja i svežine mānuka meda za proizvođače meda, robne marke, kupce i potrošače širom sveta.
Samo jedan standard garantuje kvalitet novozelandskog mānuka meda tako da potrošači širom sveta mogu biti sigurni u snagu i čistoću svake tegle koju kupe.
Svaki proizvod od mānuka meda koji nosi zaštitni znak UMF™ mora proći stroge testove kvaliteta, ocenjivanja i ocene Unique Mānuka Factor Honey Association (UMFHA).
Testiranje kvaliteta četiri faktora
UMF™ oznaka pokriva više od MGO (Metilglioksal). Cilj UMFHA je osigurati da se može jednostavno odabrati pravi mānuka proizvod za sopstvene potrebe, zbog čega je UMFHA standard jedini koji testira četiri ključna elementa mānuka meda: snagu, autentičnost, rok trajanja i svežinu .
Reč nauke
Nekoliko nedavnih studija pokazuje da manuka med može biti od pomoći kada se koristi na ranama i čirevima na nogama. Studije takođe pokazuju da se može boriti protiv infekcije i ubrzati zarastanje. Zatim da ovaj med može skratiti vreme zarastanja kod blagih opekotina i hirurških rana u poređenju sa tradicionalnim zavojima. Jedna studija sugeriše da manuka med može pomoći u prevenciji gingivitisa i drugih parodontalnih bolesti smanjujući nakupljanje plaka. U nekim studijama, činilo se da manuka med pomaže u sprečavanju upale u jednjaku uzrokovanu zračenjem i hemioterapijom.
Još jedna moguća prednost meda je da, za razliku od antibiotika, izgleda da ne dovodi do otpornih bakterija. Ove takozvane „superbakterije“ se razvijaju nakon ponovljenog izlaganja uobičajenim antibioticima. Za njihovo lečenje potrebni su posebni antibiotici.