7 signala koji upozoravaju da jetra ne funkcioniše kako treba

by | 30.08.2024
7 signala koji upozoravaju da jetra ne funkcioniše kako treba

Umor, suva koža, mučnina i oticanje samo su od nekih simptoma i znak su da je vreme da reagujete jer vam jetra ne funkcioniše kako treba. 

Brojni su uzroci oštećenja jetre, a uključuju faktor naslednosti, genetske predispozicije, dugotrajne bolesti jetre kakva je ciroza i dugu izloženost otrovnim supstancama.

Znaci upozoravaju da jetra ne funkcioniše kako treba

Jetra je jedan od najvažnijih organa u telu sa mnogobrojnim funkcijama koje su ključne za održavanje zdravlja. Evo nekih od glavnih funkcija jetre:

Članak se nastavlja posle reklama

Metabolizam hranljivih materija: Jetra igra centralnu ulogu u metabolizmu ugljenih hidrata, proteina i masti. Ona konvertuje glukozu u glikogen za skladištenje, razlaže proteine u aminokiseline i reguliše nivo masti u krvi.

Detoksikacija: Jetra je odgovorna za filtriranje toksina iz krvi. Ona pretvara štetne supstance, kao što su lekovi i alkohol, u manje toksične ili netoksične supstance koje telo može eliminisati.

Članak se nastavlja posle reklama

Proizvodnja žuči: Jetra proizvodi žuč, tečnost koja pomaže u varenju masti. Žuč se skladišti u žučnoj kesi i oslobađa se u tanko crevo kada je potrebna za varenje hrane.

Članak se nastavlja posle reklama

Regulacija nivoa šećera u krvi: Jetra pomaže u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi tako što skladišti glukozu u obliku glikogena i oslobađa je kada je potrebna.

Sinteza proteina: Jetra proizvodi važne proteine, uključujući albumin, koji je ključan za održavanje krvnog pritiska, i faktore koagulacije, koji su potrebni za zgrušavanje krvi.

Skladištenje vitamina i minerala: Jetra skladišti vitamine A, D, E, K i B12, kao i minerale poput gvožđa i bakra, koje telo može koristiti kada je to potrebno.

Imunološka funkcija: Jetra igra važnu ulogu u imunološkom sistemu, pomažući u borbi protiv infekcija kroz proizvodnju imunoloških faktora i filtriranje bakterija i stranih materija iz krvi.

Članak se nastavlja posle reklama

Razgradnja hemoglobina: Jetra razgrađuje hemoglobin iz starih crvenih krvnih zrnaca, proizvodeći bilirubin, koji se izlučuje putem žuči.

Jetra je organ sa izuzetnom sposobnošću regeneracije, ali je važno održavati je zdravom, jer oštećenje jetre može imati ozbiljne posledice po celokupno zdravlje.

Članak se nastavlja posle reklama

Ovo su znaci da jetra ne funkcioniše kako treba

Ako vam jetra šalje neki od ovih signala, vreme je da reagujete.

Umor

Hroničan  umor i iscrpljenost najčešći simptomi oštećenja jetre. Smatra se da su umor i iscrpljenost povezani sa jetrom nusproizvod neurohemijskih promena u mozgu i hormonske neravnoteže. Osećaj umora i iscrpljenosti pogoršavaju povišeni nivoi toksičnih nusproizvoda u krvi koje oštećena jetra ne može pravilno da izbaci iz organizma.

Suva ili nadražena koža

Nadražena koža i svrab koji ne prolazi jedan je od potencijalnih indikatora oštećenja jetre. Da bi bila zdrava, našoj koži je potrebna vlaga koja se stvara prenosom tečnosti unutar tela.

Kada telo nije adekvatno snadbeveno tečnostima, neretko se događa da koža poprimi drugačiji izgled. To uključuje crvenilo ruku ili stopala, žutilo sluznice, odnosno žuticu ili neobjašnjive mrlje, tamne ili svetle, na određenim područjima.

Bol u stomaku

Kod oštećenja jetre uobičajeno je da osećate bol u području abdomena. Pacijenti ovaj bol često opisuju kao da ih nešto probada ili ga opisuju kao pulsirajući, a taj simptom često može da ublaži jedino pravilno lečenje primarnog problema.

Dugotrajna upotreba nekih vrsta lekova  može da rezultira oštećenjem jetre. U slučaju bola u trbuhu koji ne prolazi, a osoba dugo koristi neke lekove, potrebno je posetiti lekara.

Mučnina ili povraćanje

Jetra je veliki organ unutar sistema za varenje, zbog toga se svako stanje povezano sa jetrom može manifestovati u obliku digestivnih smetnji. Mučnina i povraćanje često se javljaju zbog nakupljenih toksina koje jetra ne može da izbaci.

Modrice

Jedna od najvažnijih uloga jetre jeste pomaganje u proizvodnji proteinskih enzima koji, između ostalog, pomažu u sprečavanju krvnih ugrušaka. Kada je mehanizam zgrušavanja krvi poremećen, uobičajene su promene u izgledu kože.

Ako jetra usporava proizvodnju ili prestane da proizvodi proteine potrebne za zgrušavanje krvi, lako dolazi do pojave modrica i krvarenja.

Oticanje stomaka

Oštećenje jetre remeti normalan protok krvi u taj organ, što povećava pritisak u okolnim venama. Te vene uključuju i vene odgovorne za prenos krvi od slezine i creva do jetre. Poremećaj tog procesa prouzrokuje povećanje krvnog pritiska, odnosno stanje poznato kao portalna hipertenzija.

Portalna hipertenzija prouzrokuje nakupljanje tečnosti u području oko abdomena, a to stanje zove se ascites. Do tog stanja može doći i zbog nemogućnosti jetre da proizvodi druge krvne proteine.

Žutica

Pojava žućkaste nijanse kože ili očiju poznata je kao žutica. Osim promene u izgledu očiju, žutica može da prouzrokuje i druge simptome, uključujući tamniji urin, svrab celog tela i oštećenje kognitivnih funkcija.

Valeria Venezia / gettyimages.com