Prirodna smeša: Za masnu jetru pomažu petrovac i jarebika
U narodnoj medicini preporučuju se ove dve biljke za masnu jetru. Saznajte kako se pravi prirodni preparat koji blagotvorno utiče na ovaj organ.
Masna jetra, ili steatoza jetre, je stanje u kojem dolazi do nakupljanja masti u jetrenim ćelijama. Normalno je da jetra sadrži malu količinu masti, ali ako količina masti pređe 5-10% ukupne težine jetre, smatra se da osoba ima masnu jetru. Ovo stanje može biti bezopasno samo po sebi, ali može dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih problema ako se ne leči. Važno je da lekar prati lečenje i da se pridržavate njegovih saveta. Uz dogovor sa lekarom, lekovito bilje može da ima blagotvorno dejstvo.
Prirodni lek za masnu jetru
Petrovac (Agrimonia eupatoria) se često koristi u tradicionalnoj medicini zbog svojih brojnih lekovitih svojstava, uključujući i potencijalno blagotvorno dejstvo na masnu jetru.
Petrovac može pomoći u zaštiti jetre zahvaljujući prisustvu antioksidanasa i flavonoida, koji štite jetru od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima i upalnim procesima.
Zahvaljujući svojim antiinflamatornim svojstvima, Petrovac može smanjiti upalu u jetri, što je važno za osobe koje pate od masne jetre, gde upala može doprineti daljem oštećenju jetrenih ćelija. Petrovac ima blagi diuretički efekat i pomaže u eliminaciji toksina iz tela, što može olakšati opterećenje jetre i pospešiti njenu regeneraciju.
Jarebika (Sorbus aucuparia) ima nekoliko lekovitih svojstava koja mogu biti korisna za osobe sa masnom jetrom. Plodovi jarebike bogati su antioksidansima, poput vitamina C, koji pomažu u zaštiti jetre od oksidativnog stresa, što je važno za sprečavanje daljeg oštećenja jetre kod osoba sa masnom jetrom.
Zbog prisustva bioaktivnih jedinjenja, jarebika može pomoći u zaštiti jetrenih ćelija od oštećenja i pospešiti regeneraciju jetre. Takođe, može poboljšati varenje i smanjiti nadimanje, što može pomoći u boljem metabolizmu masti i sprečavanju njihovog taloženja u jetri.
Petrovac i jarebika za masnu jetru
U slučaju masne hepatoze fitoterapija preporučuju se u prvom redu dve lekovite biljke: petrovac i jarebiku. Jednu kašiku isitnjenog u prah petrovca prelijte šoljom vrele vode, pustite da provri, zatim skinite s vatre, ostavite da odstoji dok se ne ohladi, pa procedite. Možete piti umesto čaja, bez posebnih ograničenja. Plodove jarebike možete koristiti u bilo kom obliku: u vidu odvara, kompota, kiselja, džema.
Gorke trave
Pored pomenutih, preporučuju se i druge lekovite biljke koje sadrže gorke materije. One aktiviraju rad jetre, pankreasa, poboljšavaju rad čitavog gastrointestinalnog trakta, doprinose topljenju masti. Gorke trave primenjujte u slučaju bilo kog vida gojaznosti, uključujući i hepatozu jetre. Možete koristiti lincuru (lat. Gentiana lutea), hajdučku travu, rusu, pelin, kantarion, cikoriju, maslačak, gorku detelinu, kao i oman (lat. Inula).
Upotrebom ovih trava aktiviraju se metabolički procesi i doprinosi se rastvaranju masnih naslaga u organizmu, uključujući i jetru. Trave koje sadrže gorke materije imaju neprocenjivo lekovito dejstvo na obolelu jetru. Veliki Avicena pisao je u svom “Kanonu” da takve trave doprinose otklanjanju zastoja u radu jetre i njenom čišćenju.