5 ugljenih hidrata koje treba da jedete za insulinsku rezistenciju
Ne morate da zazirete od ugljenih hidrata kada kontrolišete nivo šećera u krvi. Evo koje su zo namirnice koje nutricionisti savetuju za insulinsku rezistenciju.
Odabir najboljih ugljenih hidrata za insulinsku rezistenciju određene namirnice sa visokim sadržajem vlakana, koje može pomoći u stabilizaciji nivoa šećera u krvi i poboljšanju ukupne osetljivosti na insulin.
Ugljeni hidrati koji su poželjni za insulinsku rezistenciju
Važno je zapamtiti da upravljanje insulinskom rezistencijom zahteva holistički pristup koji uzima u obzir ukupnu ishranu i način života. Nijedna pojedinačna hrana ne može da preokrene insulinsku rezistenciju ili, obrnuto, da izazove da telo razvije dijabetes tipa 2. Uključivanje redovne fizičke aktivnosti, održavanje zdrave težine i upravljanje nivoima stresa su ključne komponente sveobuhvatne strategije za poboljšanje osetljivosti na insulin.
Pored toga, adekvatno spavanje i održavanje hidratacije takođe podržavaju metaboličko zdravlje. Uzimajući uravnotežen i promišljen pristup, možete napraviti značajne korake u upravljanju insulinskom rezistencijom i promovisanju dugoročnog zdravlja.
5 ugljenih hidrata koje treba da jedete za insulinsku rezistenciju
Ugljeni hidrati su primarni izvor energije za telo. Nalaze se u hrani poput voća, povrća, žitarica i mlečnih proizvoda. I iako podižu nivo šećera u krvi, ugljeni hidrati nisu neprijatelj kada je u pitanju insulinska rezistencija. Evo koje grupe namirnica nutricionisti savetuju za insulinsku rezistenciju:
1. Ječam
Ječam sadrži vrstu rastvorljivih vlakana zvanih beta-glukan za koje se pokazalo da snižavaju šećer u krvi. Pored toga, ječam podstiče osećaj sitosti i može pomoći u kontroli težine zahvaljujući vlaknima koje obezbeđuje, što je važan faktor u upravljanju insulinskom rezistencijom.
2. Kinoa
Kinoa se često smatra superhranom, a posebno je korisna za osobe sa insulinskom rezistencijom. Ona je izvor dijetetskih vlakana, koja pomažu u regulisanju nivoa šećera u krvi usporavanjem procesa varenja i sprečavanjem skokova insulina. Pored toga, kinoa sadrži esencijalne aminokiseline i hranljive materije poput magnezijuma, koji mogu igrati ključnu ulogu u lučenju i funkciji insulina. Ječam ima niži glikemijski indeks.
3. Bobičasto voće
Bobičasto voće je nadaleko poznato zbog svojih potencijalnih prednosti u upravljanju insulinskom rezistencijom. Istraživanja su pokazala da je bobičasto voće, kao što su borovnice, jagode i maline, bogato polifenolima, koji se povezuju sa poboljšanom osetljivošću na insulin. Konzumacija 150 grama (1 šolja) borovnica dnevno tokom šest nedelja može poboljšati osetljivosti na insulin za do 28%. Bobičasto voće sadrži antocijanine, antioksidansi koji smanjuju oksidativni stres i upalu, a oba su povezana sa insulinskom rezistencijom.
4. Pasulj
Pasulj je koristan za upravljanje insulinskom rezistencijom jer je bogat vlaknima, ugljenim hidratima i dobar je izvor proteina. To dopirnosti da usporava brzinu varenja ugljenih hidrata. Ovo vašem telu daje energiju koja mu je potrebna, bez preopterećenja naletom glukoze.
5. Slatki krompir
Slatki krompir se često preporučuje za upravljanje insulinskom rezistencijom zbog njihovog niskog glikemijskog indeksa. Izvor je dijetetskih vlakana, posebno rastvorljivih vlakana, koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera i sprečavaju skokove nivoa šećera u krvi. Savet: Jedite i kožicu krompira da biste povećali unos vlakana.