Tinktura od cimeta suzbija prehlade i poboljšava metabolizam
Ovaj aromatični začin deluje blagotvorno na rad digestivnog i respiratornog sistema. Otkrijte kako se pravi tinktura od cimeta.
Tinkruta od cimeta je karakteristične je slatke arome, pa se uglavnom koristi kao dodatak tortama, kafama, kolačima, desertima i žitaricama, a osim što poboljšava ukus ovih jela, deluje i vrlo lekovito.
Tinktura od cimeta – da pucate od zdravlja!
Cimet ima dugu istoriju upotrebe u tradicionalnoj kineskoj i ajurvedskoj medicini, gde se koristio uglavnom za suzbijanje prehlada i digestivnih problema, dok se danas upotrebljava i za poboljšanje metabolizma, sprečavanje kardiovaskularnih bolesti i sl.
Dostupan je u vidu praha i štapića, a od njega se mogu praviti čajevi, aromatične vodice, tinkture i drugi pripravci za poboljšavanje zdravlja.
Cimet čuva stomak i srce
Reč je o jednom od najzdravijih začina, pravoj nutritivnoj riznici – cimet obiluje brojnim mineralima, poput kalcijuma, kalijuma, gvožđa, magnezijuma, fosfora a sadrži i vlakna, vitamine A i C, kao i vrlo malo kalorija, te je odličan dodatak ishrani.
Vrlo je efikasan u suzbijanju gastrointestinalnih tegoba, poput nadutosti, gasova, dijareje, lošeg varenja i manjka apetita, a u slučaju ovih tegoba najbolje je piti čaj ili tinkturu. Pomaže i u snižavanju povišenog šećera u krvi, krvnog pritiska,
kao i nivoa lošeg holesterola i triglicerida, što smanjuje rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti.
Ublažava i negativne posledice unosa masne hrane. Odličan je i u slučaju tegoba poput bronhitisa, prehlade i kašlja i drugih respiratornih oboljenja, jer deluje snažno antibakterijski, antiupalno i antiviralno. Deluje i antitrombozno, a pojedine studije pokazuju i da, zahvaljujući antioksidativnom dejstvu, pospešuje i funkciju mozga, pažnju, memoriju, razmišljanje, pogotovo u slučaju starijih osoba, te sprečava pojavu degenerativnih bolesti.
Kako se pravi tinktura od cimeta?
Reč je o lekovitom pripravku zlatnobraon ili kafene boje, slatkastog ukusa i izuzetno jakog aromatičnog mirisa. Da biste ga napravili, pripremite odgovarajuću staklenu bocu, dobro je properite i prosušite, a zatim je napunite do polovine smrvljenim štapićima cimeta i kašikom zrna karanfilića, pa to prelijte rakijom.
Poklopac dobro zavrnite, postavite u prozor da bude izložena suncu i ostavite da odstoji sedam dana (svakodnevno promućkajte). Cimet će upiti izvesnu količinu tečnosti, a ono što preostane procedite i prespite u bocu tamnijeg stakla boje ćilibara i odložite u špajz.
Tri-pet kapi tinkture ujutro kombinujte sa šoljom tople vode, malo soka od svežeg đumbira i limuna, te medom. Možete to pomešati i s nekim biljnim čajem ili sokom. Ovaj pripravak može pospešiti rad organa za varenje ili sprečiti pojavu upala u organizmu, jer združeno dejstvo cimeta i karanfilića deluje snažno antioksidativno. Pijte to po potrebi, ali ne preterujte s količinama.