Zašto je berberberin tako važan u slučaju hroničnih bolesti?
Iako je berberin povezan sa lečenjem dijabetesa i kontrolom nivoa holesterola, ima i mnoge druge prednosti. Pokazaćemo vam neke od njegovih drugih prednosti i neželjenih efekata.
Iako je berberin povezan sa lečenjem dijabetesa i kontrolom nivoa holesterola, ima i mnoge druge prednosti. To je hemikalija koja se može naći u raznim biljkama kao što su evropska žutika, zlatna šipka, zlatica i oregonsko grožđe.
Šta je berberin i kako funkcioniše?
Berberin je bioaktivno jedinjenje (supstanca) koje pripada alkaloidnoj grupi i prisutno je u različitim biljkama, posebno u porodici žbunova Berberis. To je žuta supstanca koja se koristila kao boja i ima dugu istoriju u tradicionalnoj kineskoj medicini.
Pokazalo se da berberin može imati koristi za različite biološke sisteme tela. To je moguće jer nakon ingestije dolazi do apsorpcije i transporta kroz krvotok. Jednom u ćelijama, ovo jedinjenje se vezuje za druge molekule i menja ih, baš kao što bi to činio lek.
Druga funkcija ove supstance je da aktivira enzim koji se nalazi u ćelijama, a koji se zove AMP-aktivirana protein kinaza (AMPK). Generalno, ovaj enzim se nalazi u organima kao što su mozak, mišići, bubrezi, srce i jetra i važan je u kontroli metabolizma.
U kojim slučajevima može da pomogne berberin?
Tradicionalna kineska medicina koristi berberin u lečenju mnogih bolesti. Pokazujemo vam koje koristi nauka pripisuje ovoj važnoj hemijskoj supstanci.
Smanjuje nivo šećera u krvi
Studija objavljena u Biochemistry and Cell Biologi pokazala je da berberin može značajno smanjiti nivo šećera u krvi kod pacijenata sa dijabetesom tipa 2. Slično tome, istraživanje objavljeno u Metabolism pokazalo je da može biti jednako efikasan kao metformin.
Konzumiranje 1 grama berberina dnevno na prazan stomak može smanjiti šećer u krvi za 20%. Istraživanje je pokazalo da ova supstanca smanjuje glikozilovani hemoglobin za 12% i lipide kao što su holesterol i trigliceridi.
Pomaže u gubitku težine
Berberin je takođe povezan sa gubitkom težine. 12-nedeljna studija na gojaznim ljudima pokazala je da je uzimanje 500 miligrama tri puta dnevno rezultiralo gubitkom više od 2 kilograma (4,4 funte) i 3,6% telesne masti.
Za istraživače, gubitak težine je rezultat poboljšanja funkcija hormona koji regulišu masti (insulin, adiponektin i leptin), kao i inhibicije rasta njihovih ćelija na molekularnom nivou. Međutim, potrebno je još istraživanja.
Smanjuje holesterol i rizik od srčanih oboljenja
Pregled 11 studija objavljenih u Planta Medica pokazao je da berberin može smanjiti ukupni holesterol za 0,61 mmol/L, smanjiti loš holesterol (LDL) za 0,65 mmol/L, smanjiti trigliceride u krvi za 0,50 mmol/L i povećati dobar holesterol (HDL) za 0,05 mmol/L.
Takođe je sposoban da smanji nivoe apolipoproteina B za 13-15%, supstance koja predstavlja kardiovaskularni faktor rizika. Istovremeno, inhibira enzim PCSK9, koji generiše smanjenje LDL holesterola u krvotoku.
Preporučena doza i mogući neželjeni efekti
Pošto efekat berberina može da traje nekoliko sati, neophodno je rasporediti preporučenu dozu na nekoliko unosa dnevno da bi se postigao stabilan nivo u krvi. Najčešći način je uzimanje 3 doze od 500 miligrama, što je u opsegu koji se koristi za naučne studije.
Neželjeni efekti su ograničeni na probleme sa varenjem kao što su crevni grčevi, dijareja, nadimanje, zatvor i bol u stomaku. Pored toga, ako uzimate lekove, trebalo bi da se konsultujete sa svojim lekarom pre nego što počnete da uzimate.