Prirodna rešenja za hemoroide: Tonik od aloje i slana kupka
Biljni preparati za hemoroide ublažavaju bolove, nelagodu, svrab i otoke… Saznajte kako se prave zahvaljujući našim proverenim receptima.
Gotovo svaka osoba bar jednom u životu suoči se s smetnjama izazvanim upalom hemoroida, a najugroženija je starija populacija. Ovu zdravstvenu tegobu mogu uzrokovati različiti faktori, a najčešće je reč o lošoj ishrani koja izaziva česte dijareje ili zatvor, manjku fizičke aktivnosti, određenim stanjima poput trudnoće i gojaznosti, genetici… ali mogu biti u pitanju i drugi razlozi.
Prirodna rešenja za hemoroide
Upala krvnih sudova oko anusa i rektuma uglavnom se ispoljava krvarenjem, otocima, bolom prilikom defekacije i sl. Koliko će tegobe trajati, to, između ostalog, zavisi i od toga jesu li zahvaćeni i unutrašnji i spoljašnji hemoroidi, ili pak samo jedna grupa. U većini slučajeva, nelagoda oko hemoroida prolazi nakon nekoliko dana, ali ako je stanje hronično, ona može postojati godinama, te narušiti kvalitet života.
Ova problematika uglavnom se tretira kao tabu tema o društvu – o njoj se retko govori, pa se muka podnosi u tišini, ali to je veoma pogrešno. Treba činiti upravo suprotno – kad se tegobe pojave, te ako su učestale i svaki put praćene pogoršanjem, potrebno je potražiti lekarsku pomoć da bi se stanje saniralo i postepeno normalizovalo.
Odlaganjem se neće ništa rešiti – naprotiv, stanje se može dodatno zakomplikovati i povećati izglede za kasniji operativni zahvat. Osim toga, u blažim slučajevima, i biljna rešenja mogu pomoći, a postoje različiti načini da se ona iskoriste (priprema čajeva, sedeće kupke, masti, itd.).
Tonik od aloje za hemoroide
Jedno je od najboljih prirodnih rešenja za tretiranje kožnih oštećenja, jer aloja deluje antiupalno, osvežavajuće, antiseptično i regenerišuće, pa može biti od pomoći i u slučaju hemoroidalnih tegoba. Na tržištu je dostupno mnogo kvalitetnih gelova ili sokova od aloje, ali ova materija najbolja je kad se dobije iz prirodnog izvora, pa nije zgoreg pri ruci imati je kod kuće.
Kad se biljka razvije, a listovi postanu mesnati, mogu se koristiti za pripremu lekovitih preparata. Odstranite nekoliko debljih listova i properite ih u toploj vodi, a zatim ih rasecite po polovini i iscedite ili sastružite kašikom sočni gel. Kad ste sakupili željenu količinu, te ako je gel želatinast, možete ga viljuškom malo razrediti.
Potom natopite čistu blaznicu, pa je postavite na bolno mesto i pustite da deluje. Ponavljajte to triput dnevno, do poboljšanja. Možete piti i organski sok ili limunadu za poboljšanje varenja.
Napomena: Pre upotrebe pripravka, proverite jeste li alergični na njega. Utrljate manju količinu u kožu na podlaktici i pustite da deluje 24 do 48 sati. U slučaju iritacija i crvenila, nemojte koristiti na hemoroidima.
Sedeća slana kupka
Poveći dublji lavor napunite čistom mlakom vodom (ne vrlo toplom, a nikako vrelom!), pa u tečnost naspite i dve šolje prohlađenog čaja od nane, dve kašike epsomske soli i pet kapi čistog etarskog ulja čajevca. Soli ublažavaju osećaj žarenja i svrab, čajevac deluje antibakterijski i antiseptično i podstiče obnavljanje tkiva, dok nana rashlađuje, smanjuje bolove i pritisak oko zone anusa, što olakšava defekaciju. Sve dobro promešajte, sačekajte da se soli rastvore, pa sedite i ostanite tako petnaestak minuta. Ponavljajte tretman po potrebi, ali ne više od dvaput dnevno.
Napomena: Čista etarska ulja nikad nemojte koristiti direktno na koži i sluzokoži, jer su vrlo koncentrovana, te mogu izazvati opekotine i iritacije. Najbolje ih je razblažiti u vodi ili baznom ulju – kokosovom, maslinovom, bademovom, jojobinom. Pre upotrebe, proverite i reakciju kože na preparat – ako primetite nuspojave, odustanite od upotrebe. Nikad ih nemojte koristiti za tretman unutrašnjih hemoroida.