Gubitak sluha: Recepti narodne medicine za poboljšanje sluha

by | 29.08.2024
Gubitak sluha: Recepti narodne medicine za poboljšanje sluha

Narodna medicina za tegobe vezane za gubitak gubitak sluha preporučuje mirođiju, divlju mentu, ginko bilobu, kurkumu, ali zdravlje slušnog sistema možete poboljšati i vežbama.

Oko 10% stanovništva u industrijskim zemljama pati od velikih oštećenja sluha. Gubitak sluha može biti blag, srednji ili težak, odnosno privremen ili trajan.

Zašto se javlja gubitak sluha

Postoje dva su osnovna oblika gubitka sluha: provodni ili konduktivni i perceptivni ili senzoneuralni. Konduktivni gubitak sluha javlja se zbog poteškoća u prenosu zvuka kroz spoljašnje i srednje uho. Uzrok može biti nakupljanje ušne masti (cerumena), kao i oštećenje bubne opne, ili upalni procesi u spoljašnjem i srednjem uhu. Senzoneuralno oštećene nastaje usled oštećenja slušnog živca ili slušnih puteva, a mogu ga izazvati buka, povrede glave, određeni lekovi, bolesti, nasledni faktori.

Članak se nastavlja posle reklama

Mešovito oštećenje sluha znači da postoji i konduktivni i senzoneuralni gubitak. Osim toga, treba pomenuti prezbiakuziju, tj. staračko oštećenje sluha, koje nastaje kao posledica degenerativnih promena u ćelijama. Postoje i slučajevi nagle, iznenadne gluvoće, koja se razvija u roku od nekoliko sati ili se oseti prilikom buđenja. Uzrok nije uvek poznat, ali pretpostavlja se da ga mogu izazvati virusi, vaskularne ili autoimune bolesti.

Nagluvost može biti trajna ili promenljiva, što zavisi od toga da li je oštećenje sluha izolovanog karaktera ili postoje i prateći simptomi. Ponekad se razvija kao posledica tuberkuloze, šećerne bolesti, intoksikacije alkoholom, nikotinom, narkoticima, pojedinim lekovima. Vrlo je važno tokom dijagnostike utvrditi postoji li razlika u kvalitetu sluha – da li pacijent sve tonove slabije čuje, ili je problem samo na nivou dubokih odnosno na nivou visokih tonova.

Članak se nastavlja posle reklama

Nekim pacijentima potrebne su savremene metode lečenja da bi se ponovo uključili u svakodnevne životne aktivnosti. S ciljem prevencije, svaki pojedinac može zaštititi čulo sluha prvenstveno izbegavanjem buke. Pojedini prirodni preparati doprinose boljem funkcionisanju slušnog sistema, kao i alternativne tehnike i vežbe koje poboljšavaju sposobnost opažanja zvukova i jačaju koncentraciju.

Članak se nastavlja posle reklama

Gubitak sluha: Prirodni lekovi

Mirođija

Mirođija, jedna od najrasprostranjenijih začinskih biljaka, ima brojne korisne sastojke koji pomažu u slučaju različitih zdravstvenih tegoba. Bogata je cinkom koji smanjuje simptome tinitusa, osećaja zvuka u uvu, bez odgovarajućeg spoljašnjeg nadražaja. Zvuk se obično manifestuje kao zujenje ili šum.

Pored toga, veruje se da mirođija pomaže u prevenciji gubitka sluha. Sveži i osušeni listovi, kao i semenke, koriste se u obogaćivanju različitih jela, ali se od njih kuva i lekoviti čaj. Zahvaljujući antimikrobnom delovanju, smanjuje se količina štetnih bakterija i ublažavaju se infekcije.

Majoran

Gubitak sluha neretko je povezan s lošom cirkulacijom u ušima. Majoran je biljka koja ima impresivna lekovita svojstva, pa – između ostalog – smanjuje loš holesterol koji se skuplja na zidovima krvnih sudova, čime poboljšava cirkulaciju i snižava krvni pritisak. Ubacite kašičicu suvog majorana u šolju provrele vode i pustite to da odstoji oko pet minuta. Preporučuje se da čaj pije dvaput dnevno, ne duže od deset dana.

Divlja menta

Folna kiselina je važan element koji podstiče rast novih ćelija. Istraživanja su pokazala da su odrasle osobe s niskim nivoom folne kiseline skloniji prezbiakuziji. Poboljšavajući cirkulaciju, folna kiselina usporava gubitak sluha, jer održava pravilnu funkciju ćelija u unutrašnjem uhu. Ovim sastojkom posebno je bogata divlja menta. U njoj je je zastupljen i kalijum, mineral čiji nedostatak može pruzrokovati oštećenje sluha. Divlja menta upotrebljava se kao dodatak jelima, u vidu čaja, esencijalnih ulja i tinktura.

Članak se nastavlja posle reklama

Ginko biloba

Ginko biloba spada u najefikasnije biljke koje poboljšavaju moždanu mikrocirkulaciju i snabdevenost mozga kiseonikom. Zahvaljujući dobroj cirkulaciji, smanjuju se šanse da se jave upale uha, jer su kapilari dobro prokrvljeni. Može pomoći osobama kod kojih je gubitak sluha izazvan bukom, a više desetina studija usmereno je na ispitivanje efikasnosti ove biljke u ublažavanju tinitusa. Većina stručnjaka za zujanje u ušima preporučuje upotrebu ekstrakta ginko bilobe, s obzirom na to što u njemu ima najviše aktivnih sastojaka ginkolida.

Kurkuma

Antiupalna i antioksidativna svojstva kurkumina doprinose boljem sluhu. Kurkuma je i odličan izvor kalijuma, koji je od velikog značaja za slušni sistem. Tokom procesa starenja, količina kalijuma u organizmu prirodno opada, ali se on konzumiranjem ovog začina donekle može nadoknaditi. Njena prednost je u tome što je lekovita u kojem god obliku da se konzumira.

Članak se nastavlja posle reklama

Korisni saveti

1. Zamolite nekoga da vam čita naglas. Ponovite svaku rečenicu koju ste čuli, a onaj ko čita neka vam ukaže ukoliko ste napravili neku grešku. Kada dođe do poboljšanja, ponovite istu vežbu u bučnijem okruženju, recimo, u restoranu.

2. Koristite tehniku za utvrđivanje usmerenosti zvuka – zatvorite oči, a vaš partner neka se kreće po prostoriji dok govori. Pokušajte da utvrdite iz kog dela dopire zvuk, kao i s koje razdaljine. Na ovaj način poboljšaćete sposobnost opažanja zvukova, što će vam pomoći da bolje razumete razgovore u grupi i postanete svesniji životne sredine.

3. Pričajte u okruženju u kom se čuje više glasova – radio, televizija ili razgovori drugih ljudi na javnim mestima. Problemi sa sluhom ne treba da vas nateraju u izolaciju, naprotiv, izlaganje zvukovima predstavlja dobru vežbu za jačanje vaše sposobnosti da bolje čujete.

4. Fizička aktivnost koja povoljno utiče na celokupno zdravlje važna je i za čulo sluha, što je potvrđeno i istraživanjima. Osobe koje u proseku vežbaju dva-tri puta nedeljno manje su izložene riziku od oštećenja sluha. Vežbanjem se povećava protok krvi, a dobra cirkulacija je neophodna za normalno funkcionisanje ćelija u srednjem uhu koje su odgovorne za pretvaranje zvuka u električne impulse.

DeanDrobot / gettyimages.com