Da li fermentisani crveni pirinač pomaže u lečenju holesterola?
Fermentisani crveni pirinač sadrži monakolin K, isti aktivni sastojak prisutan u leku za snižavanje holesterola lovastatinu. Osim toga, ima i druge benefite za zdravlje.
Veruje se da popularan sastojak kineske medicine fermentisani crveni pirinač (red yeast rice) ima antiinflamatorne i antikancerogene efekte te da snižava visok holesterol.
Šta je fermentisani crveni pirinač?
Sastojak koji se koristi u azijskoj kulinarstvu i tradicionalnoj kineskoj medicini, fermentisani crveni pirinač proizvodi se pomoću određene vrste buđi. Može se naći u obliku praha ili uzimati kao oralni dodatak, a njegova impresivna lista zdravstvenih tvrdnji inspirisala je mnoga naučna istraživanja – veruje se da snižava holesterol i smanjuje upalu. Istraživanja su takođe otkrila da sastojak može imati svojstva protiv raka i može poboljšati nivo šećera u krvi i insulina.
Kako to funkcioniše fermentisani crveni pirinač?
Sadrži monakolin K – isti aktivni sastojak prisutan u leku za snižavanje holesterola lovastatinu. Iz tog razloga, fermentisani crveni pirinač može biti isplativiji način lečenja visokog holesterola, sa manje neželjenih nuspojava od lekova koji se izdaju na recept. Međutim, neke studije sugerišu da je njegov bezbednosni profil sličan onom kod sintetičkih statina. Sadrži sterole, koji su takođe poznati po svom efektu na snižavanje holesterola, i mononezasićene masne kiseline, za koje se veruje da pomažu u gubitku težine, smanjuju rizik od srčanih oboljenja i takođe smanjuju upale.
Takođe se veruje da fermentisani crveni pirinač pomaže u lečenju ili smanjenju rizika od metaboličkog sindroma (kombinacija dijabetesa, visokog krvnog pritiska i gojaznosti). Jedna od karakteristika ovog stanja je insulinska rezistencija, gde telo ne koristi efikasno insulin kako bi snizilo nivoe glukoze. Mala studija je pokazala da uzimanje može smanjiti otpornost na insulin, pomažući u smanjenju skokova nivoa šećera u krvi.
Tokom proteklih nekoliko decenija, mnoge studije koje su istraživale potencijalne zdravstvene koristi fermentisanog crvenog pirinača dale su obećavajuće rezultate. Pregled iz 2017. je otkrio da je u 21 ispitivanju imao pozitivan efekat na snižavanje lošeg holesterola. Međutim, potrebno je uraditi više istraživanja kako bi se utvrdili njegovi dugoročni efekti. Pored toga, doza glavnog aktivnog sastojka, monakolina K, može da varira između suplemenata, tako da ne možemo pretpostaviti da će se zdravstvene koristi primećene u postojećem istraživanju direktno prevesti na proizvode bez recepta.
Kako deluje na holesterol?
U jednoj studiji, 79 pacijenata starosti između 23 i 65 godina dobijalo je ili dnevnu dozu od 600 mg fermentisanog crvenog pirinča, tokom osam nedelja. Na kraju perioda lečenja, kod pacijenata koji su uzimali ovaj pririnač pokazalo se značajno smanjenje nivoa lipoproteina niske gustine (lošeg) holesterola, u poređenju sa kontrolnom grupom.
Insulinska rezistencija
U jednoj studiji, nakon 18 nedelja, 59 učesnika koji su uzimali suplement koji je sadržavao fermentisani crveni pirinač pokazalo je smanjenje insulinske rezistencije, kao i smanjenje lošeg holesterola. Pored toga, pokazalo se da su nivoi šećera u krvi niži nakon obroka, u poređenju sa placebom. Ali ova studija je sprovedena u relativno kratkom periodu, tako da je potrebno više istraživanja da bi se utvrdili trajni efekti.
Smanjuje upale
U studiji iz 2017. godine, 50 pacijenata sa metaboličkim sindromom dobijalo je ili kombinaciju fermentisanog crvenog pirinča i ekstrakta masline. Na kraju ispitivanja, ovi učesnici su smanjili nivoe biomarkera za oksidativni stres, koji je ključni uzrok hronične upale. Opet, veće studije moraju se sprovoditi tokom dužih vremenskih perioda da bi se utvrdili konačni rezultati.
Rak prostate
Studija u epruveti uporedila je svojstva crvenog fermentisanog pirinča protiv raka. Studija je otkrila da je crveni pirinač u stanju da smanji rast ćelija raka. Međutim, potrebno je uraditi dalje studije pre nego što možemo da pretpostavimo njegovu efikasnost kao lek za lečenje raka ili preventivnu meru.
Potencijalni neželjeni efekti
Fermentisani crveni pirinač bi trebalo da bude bezbedan za većinu zdravih odraslih osoba, ali postoje neki izuzeci. Nije preporučljivo za trudnice i dojilje. Ne savetuje se ni osobama koje pate od bolesti jetre ili bubrega, ili onima koji uzimaju statine ili lekove za snižavanje holesterola.
Potencijalni neželjeni efekti mogu uključivati: glavobolje, vrtoglavicu, nadimanje, gasove i bol u stomaku, dok ozbiljnije reakcije mogu dovesti do bolova u mišićima i slabosti, toksičnosti jetre ili simptoma alergije. Trebalo bi da konsultujete lekara pre uzimanja fermentisanog crvenog pirinča i uvek pratite dozu navedenu na pakovanju.