Preporuka fitoterapeuta: Sladić, slez i divizma jačaju pluća
Pojedine lekovite biljke povoljno deluju , bilo da je u pitanju zaštita ili smanjivanje postojećih simptoma prehlade, gripa i drugih oboljenja – jačaju pluća.
Pluća rade 24 sata dnevno kako bi organizmu obezbedila neophodnu količinu kiseonika, što dovoljno govori o važnosti ovog organa. Upravo zato što su neprestano „u pogonu”, pluća su svakodnevno izložena štetnim supstancama i toksinima iz životne sredine, kao i brojnim virusima, bakterijama i drugim patogenima.
Biljke koje jačaju pluća
Na pluća umnogome utiču i klimatske promene, a ako se tome doda da ih pojedinci dodatno opterećuju i ugrožavaju duvanskim dimom, jasno je da im je potrebno posvetiti posebnu pažnju i negu. Postoje različiti načini da se poboljša rad pluća. Vežbe disanja povoljno utiču na povećanje njihovog kapaciteta, a redovna detoksikacija doprinosi njihovoj normalnoj funkciji, smanjuje mogućnost pojave raznih upala i deluje obnavljajuće i revitalizirajuće.
Sladić, slez i divizma jačaju pluća
Na jačanje pluća izuzetno povoljno deluju određene lekovite biljke, bilo da je u pitanju zaštita ili smanjivanje postojećih simptoma prehlade, gripa i drugih oboljenja.
Kako deluje sladić?
Čaj od korena sladića jača imunitet, čisti i podiže energiju pluća. Njegov povoljan uticaj na respiratorni sistem poznat je od antike, kad se koristio kao lek za tuberkulozu. Antioksidasivna svojstva umanjuju upale disajnih puteva, a antibakterijska dejstva sprečavaju i suzbijaju blage infekcije pluća, smanjuju iritaciju, bolove u grlu i suv kašalj.
Sladić na svojevrstan način podmazuje pluća i doprinosi njihovom normalnom funkcionisanju. Naročitu podršku disajnim organima daje kombinacija sladića i đumbira: dve kašičice korena sladića i kašičicu đumbira u prahu prelijte sa 500 ml vode i zagrevajte to do ključanja, a zatim ostavite čaj da odstoji 20 minuta.
Kako deluje slez?
Nagomilavanje šlajma ne samo što blokira disajne puteve nego i služi kao plodno tlo za razvoj bakterija, pa povećava rizik od infekcija. Ovaj problem tradicionalno se rešava čajevima i preparatima od belog sleza. Zbog velike količine izvrsne sluzi, daje se u slučaju upala organa za disanje i ždrela, interno ili za ispiranje grla i nosa.
Najbolje je iseckani koren držati oko dva sata u hladnoj vodi (nikako u ključaloj) i mešati to što češće. Tako se ekstrahuje samo sluz. Kuvanje korena nije dobro, jer se time izvlači i skrob. Tečnost postaje gušća, ali i mutnija, te se brzo kvari. Skrob je višak, nije lek. Raznim mešavinama protiv kašlja često se dodaje i sirup od belog sleza.
Kako deluje divizma?
Za jačanje i lečenje pluća u narodnoj medicini od davnina upotrebljava se i divizma. Iako se lekovitom smatra cela biljka, njeni najvredniji delovi jesu osušeni cvetovi. Divizma ulazi u sastav takozvanog grudnog čaja, jer oblaže i smiruje nadraženu sluzokožu disajnih organa, a istovremeno olakšava izbacivanje sekreta.
Sirup od cvetova treba praviti u periodu cvetanja biljke: latice ubacite u tegle i dodajte tome šećer, kako bi se na sunčanom mestu formirao sirup, pogodan za suzbijanje prehlada.