5 uobičajenih razloga zbog kojih se javlja nadutost stomaka – i kako ga lečiti
Svi smo ponekad imali onaj neprijatan osećaj kada nam se javi nadutost stomaka i kada nam se čini kao da će da “pukne”. Ali, kod pojedinih osoba to se često dešava.
Dakle, šta je uzrok našeg naduvenog stomaka? Faktori koji mogu uticati su višak gasova u crevima, zadržavanje tečnosti i zatvor. Većina nadutosti dolazi i prolazi i nije rizik po zdravlje osobe, ali može zagorčati život.
Zašto se javlja nadutost stomaka?
Uvek je vredno tražiti stručni savet od svog lekara opšte prakse ako imate uporni problem, ali ovo su neke od najčešćih stvari koje izazivaju nadimanje u stomaku:
1. Nadutost stomaka zbog gasova
Nadutost stomakaka može biti uzrokovanno time što telo uzima i zadržava previše gasova. Možda ima mnogo gasova u crevima jer zbog zatvora i hrana ne može da prolazi kroz creva kako treba. To se najčešće dešava zato što osoba ne sažvaće dovoljno ranu nego i pritom priča zbog čega se naguta mnogo vazduha. Ili zato što osoba jede namirnice bogate vlakninma, tako da ima više fermentacije, što stvara gas. Na primer, određene namirnice koje proizvode gas takođe mogu da pogoršaju problem, uključujući kupus, prokelje, pasulj i sočivo.
2. Hormoni
Predmenstrualno nadimanje je uobičajeno, a to je zbog promena u hormonalnim nivoima. U toku perioda, porast hormona progesterona ima tendenciju da opusti sve u telu. To znači da creva postaju mnogo sporija i manje je verovatno da će gurati dobro hurati hranu kroz probavni trakt. Između ostalog, to je razlog zašto žene imaju zatvor u trudnoći. Drugo, hormoni takođe uzrokuju zadržavanje tečnosti.
3. Netolerancija na hranu
Naduti stomak može biti simptom neke specifične osetljivosti na hranu, kao što je netolerancija na laktozu. Ovaj uobičajen problem sa varenjem nastaje kada telo nije u stanju da svari laktozu, šećer koji se uglavnom nalazi u mlečnim proizvodima poput mleka.
Druga je poznata kao celijakija – štetna reakcija na gluten koji je protein koji se nalazi u pšenici, ječmu i raži. To uzrokuje da se tanko crevo “razbukta” i postane nesposobno da apsorbuje hranljive materije. Preporučuje se da vodite dnevnik hrane o tome šta jedete i pijete pre posete svom lekaru ako sumnjate da imate intoleranciju na hranu. Vaš lekar će tada moći da vas testira za bilo koji problem.
4. Sindrom iritabilnih creva – IBS
Jedan od uobičajenih simptoma za obolele od IBS-a je naduvan stomak. Ne zna se mnogo o ovom stanju, ali se smatra da su njegovi uzroci povezani sa time koliko brzo ili sporo hrana prolazi kroz creva, preosetljivim crevima ili stresom. Nagoveštaji da možda imate IBS uključuju i grčeve u stomaku, zatvor ili dijareju (ili naizmenično oboje).
5. Rak jajnika
Simptomi raka jajnika su nejasni, iako postoje neki uobičajeni znaci na koje treba obratiti pažnju. Hronična nadutost kod žena je jedan od ključnih simptoma raka jajnika. Drugi uključuju česte bolove u stomaku i probleme sa mokrenjem. Posetite svog lekara ako ste se osećali naduto najmanje tri nedelje. Malo je verovatno da imate rak, mada je, naravno, najbolje proveriti.
Šta možete učiniti za sebe?
Naši geni kontrolišu kako reagujemo na promene u telu. Na primer, neke žene su osetljivije od drugih na fluktuacije hormona koje dovode do nadimanja tokom menstrualnog ciklusa.
Stres takođe utiče. Kada smo pod stresom i uznemireni, često se okrećemo nezdravoj udobnoj hrani, kojoj je potrebno duže da se svari. Takođe je manje verovatno da ćemo biti aktivni, što usporava rad creva. Takođe, ako pijemo puno alkoholnih pića kao što je pivo, veća je verovatnoća da ćemo proizvoditi gas. Kod nekih ljudi, stres ili anksioznost takođe direktno usporavaju aktivnost creva.
Jedenje zdrave, vlaknaste ishrane je jedan od načina da se smanji nadimanje. Pokušajte da identifikujete šta izaziva vaše nadimanje, a onda možete da se nosite sa uzrokom.
Prirodni leekovi
Jedite više vlakana, pijte puno tečnosti (samo ne gazirana ili alkoholna pića), jedite polako i ne pričajte dok jedete.
Čaj od nane: Ako mislite da je vaše nadimanje posledica predmenstrualnog sindroma (PMS), čaj od nane bi mogao da pomogne u raspršivanju gasova i otklanjanju nadimanja.
Smanjite unos soli: So izaziva zadržavanje tečnosti, što može izazvati nadimanje. Za zadržavanje tečnosti probajte i ulje peršuna, vitamine E i B6.
Crveni brest (Ulmus rubra): Prednosti ove kore u prahu uključuju ublažavanje upale. Ako je problem zatvor, ljuske psilijuma deluju kao blagi laksativ i dobro deluju sa crvenim brestom.
Probiotici: Takođe možete probati probiotički dodatak. Ovo može pomoći u regulisanju proizvodnje gasa.