Lekoviti zlatni koren: Egzotična rodiola za fizičku i mentalnu snagu
Rodiola ima blagotvorno desktvo za povećane energije, snage, izdržljivost i mentalnog kapaciteta. Iako je uglavnom bezbedna biljka, ipak se ne preporučuje kod određenih stanja.
Kada je uključena u dobro izbalansiran način života, rodiola može podržati napore za upravljanje fizičkim i psihičkim stresorima. Pošto nudi nekoliko zdravstvenih prednosti zasnovanih na dokazima, to je široko korišćeni dodatak ishrani.
Šta je rodiola?
Rodiola, naučno poznata kao Rhodiola rosea, je biljka koja se uzgaja u hladnim regionima i na velikim nadmorskim visinama Evrope i Azije. Njen koren je adaptogen (biljke ili biljna jedinjenja koja pomažu telu da se odupre stresu i prilagodi se stresu) koji sadrži više od 140 lekovitih jedinjenja. Nije ni čudo što ovu biljku nazivaju i zlatni koren.
Kako rodiola može da pomogne?
Tradicionalno se koristio u medicinske svrhe u Rusiji, Skandinaviji i drugim delovima Evrope, a nastavlja da služi populaciji širom sveta i danas. Mnogi ljudi se oslanjaju na rodiolu zbog njenih mogućih prednosti, koje uključuju povećanu energiju, snagu, izdržljivost i mentalni kapacitet. Takođe se kaže da pomaže u poboljšanju atletskih performansi i upravlja efektima stresa, depresije i anksioznosti. Ovo su neki od njenih benefita:
Može pomoći u smanjenju stresa
Istraživanja pokazuju da ekstrakt rodiole može pomoći u lečenju simptoma stresa i sprečiti hronične komplikacije povezane sa stresom. Može igrati ulogu u oslobađanju hormona stresa i pomoći u jačanju energetskog metabolizma na ćelijskom nivou.
Eliminiše umor
Da bi procenili adaptogena svojstva ove biljke, istraživači su davali 100 učesnika 400 miligrama (mg) ekstrakta R. rosea dnevno tokom osam nedelja. Učesnici su iskusili poboljšanja simptoma stresa, umora, raspoloženja, koncentracije i ukupnog kvaliteta života, pri čemu su neki primetili poboljšanja za samo nedelju dana.
Može poboljšati fizičke performanse
Jedno istraživanje je otkrilo da osobe koji uzimaju ekstrakt rodiole mogu doživeti smanjenje bola i oštećenja mišića nakon fizičke aktivnosti, smanjen oksidativni stres i poboljšanu eksplozivnu moć (sposobnost brzog povećanja sile).
Može pomoći u borbi protiv raka
Salidrozid, jedno od mnogih bioaktivnih jedinjenja pronađenih u rodioli, proučavano je u pogledu potencijalnih antikancerogenih svojstava. Salidrozid može inhibirati povećanje ćelija raka pluća ne-malih ćelija i potisnuti signalne puteve koji doprinose kolorektalnom karcinomu. Studije ćelijske kulture pokazuju da Rhodiola rosea takođe može inhibirati proliferaciju ćelija raka mokraćne bešike, raka grudi, raka želuca i ćelije glioma.
Kako uzimati rodiolu?
Postoji nekoliko načina da se rodiola uključi u dobro izbalansiranu rutinu, uključujući:
- Kapsule ili tablete: Jedan od najčešćih načina uzimanja suplemenata rodiole je u obliku kapsula ili tableta koje sadrže ekstrakt u prahu iz korena.
- Tinkture: Tinkture rodiole se mogu dodati u sok ili vodu.
- Čajevi: Koren rodiole se može koristiti za pravljenje biljnih čajeva i često se koristi zbog svojih sposobnosti za ublažavanje stresa.
- Ekstrakti: Tečni ekstrakti rodiole su koncentrisani oblici aktivnih jedinjenja biljke i obično se mogu dodati u napitke ili uzimati direktno na usta.
- Prašak: Koren rodiole se može samleti u prah za konzumaciju. Dodatak u prahu se obično dodaje u vodu, sokove, smutije ili druga pića.
Da li je bezbedna?
Rhodiola se bezbedno koristila u studijama do 12 nedelja sa manjim neželjenim efektima.1 Ipak, iako se uzimanje preporučenih doza rodiole generalno smatra bezbednim za prosečnu zdravu odraslu osobu, postoje neki potencijalni rizici koje treba imati na umu:
- Alergijske reakcije
- Trudnoća i dojenje
- Efekti na bipolarni poremećaj
- Autoimune bolesti
Potencijalne interakcije sa lekovima
Oni koji uzimaju lekove treba da se konsultuju sa svojim lekarom pre uzimanja rodiole:
Lekovi koje metaboliše enzim CIP2C9: Iako je istraživanje ograničeno i njegovi efekti su skromni, rodiola može inhibirati metabolički kapacitet CIP2C9 kod ljudi. Ovo može uticati na uticaj lekova koje metaboliše ovaj enzim, uključujući fenitoin, losartan i varfarin.
Serotonergički lekovi: Uzimanje rodiole sa određenim lekovima serotonina, kao što je oksetin, može dovesti do simptoma koji se mogu protumačiti kao serotonergički sindrom.
Stimulansi: pokazalo se da rodiola stimuliše centralni nervni sistem, tako da može imati aditivni efekat na određene stimulativne lekove. Oni koji uzimaju stimulativne lekove, poput onih sa ADHD-om, treba da se konsultuju sa svojim lekarom pre nego što dodaju rodiolu u svoju grupu dodataka.
Da biste izbegli negativne neželjene efekte, pridržavajte se preporučenih doza na proizvodu i konsultujte se sa lekarom pre nego što povećate unos.